Co naprawdę warto wiedzieć na temat druku w technologii 3D?

printer

Na chwilę obecną jesteśmy w stanie szybko stwierdzić, że drukowanie 3D zaczęło stanowić bardzo modny i konkretny temat. Tutaj trzeba naprawdę konkretnie sobie powiedzieć, że co chwilę poprzeczka idzie w górę jeśli chodzi o takie konkretne rozwiązania. Zresztą, tutaj na wzrost popularności znacznie wpłynęło to, że wyraźnie zmniejszyły się koszta dotyczące wdrażania tej technologii. Popularność technologii stała się tak duża, że teraz już nie tylko wielkie firmy i laboratoria technologiczne wykorzystują drukarki 3D. Coraz więcej bowiem jest osób, które kupują taką drukarkę na prywatny użytek. I o ile jest to ciekawy pomysł, trzeba się paru rzeczy nauczyć. To z jednej strony modna technologia, ale z drugiej trzeba będzie powiedzieć też o innej rzeczy.

Drukowanie 3D, czyli co?

W gruncie rzeczy to jest nazwa o potocznym charakterze. To chodzi o technologie błyskawicznego prototypowania. Z angielskiego – rapid prototyping. Ta technologia powstała po to, żeby można było tworzyć szybkie prototypy, najpierw drobnych przedmiotów. Wszystko było obliczone na maksymalną eliminację błędów. Szybka realizacja prototypów pozwoliła z kolei na fakt, że mogliśmy łatwo eliminować techniczne problemy i cieszyć się jeszcze bardziej doskonałymi rozwiązaniami, które będą się mogły przełożyć na bardzo dobry wariant w działaniu.

Największe zalety technologii FDM i SLA

robots

W pierwszym przypadku można tu wymienić fakt, że możemy dobierać bardzo konkretne materiały z szerokiego wachlarza. Cechują się one wysokim poziomem odporności na powstawanie złamań. Poza tym z użyciem tychże, będzie możliwe budowanie elementów, które mają duże gabaryty, z bardzo dużą dokładnością.

W kontekście SLA trzeba wymienić fakt, ze tutaj grubość warstwy ma od 0.05 do 0.15 mm. To też wpływa bardzo konkretnie na poprawę jakości wydruków. Dodatkowo, można wykorzystać materiały o właściwościach, któe są wykorzystywane w branżach ogólnych lub do celów inżynieryjnych. Mamy też do czynienia z bardzo dużą dokładnością wymiaru, co też będzie pozwalało na osiągnięcie wysokiej precyzji w kontekście wydruku elementów.

O czym pamiętać przygotowując drukarkę?

Na pewno trzeba będzie, niezależnie od celu, wydzielić konkretne oddzielne pomieszczenie, które będzie się charakteryzowało dobrym chłodzeniem. Wszystko wynika z faktu, że dzisiejsze drukarki trójwymiarowe generują bardzo dużo ciepła, co też będzie się mogło wkomponować w bardzo wiele czynników, które będą mogły się przekładać na bardzo spore ograniczenie komfortu. Pamiętajmy także, że aby dobrze obsłużyć drukarkę, trzeba będzie się znać na modelowaniu oraz prototypowaniu. Na szczęście jest coraz więcej firm, które mogą tego nauczyć, tym samym nie ma się tutaj co martwić o jakieś straszne konkretne rzeczy.

office

Czy drukowanie jest dla każdego?

Warto to wszystko sobie przemyśleć, bo gdy weźmiemy pod uwagę jak wiele jest czynników będących odpowiedzią na różnego typu konkretne elementy, trzeba będzie się wkomponować w bardzo wiele czynników, które będą idealnie się wpasowywały w różne konteksty.