Color Jet Printing, czyli druk 3D w technologii CJP

Drukowanie przestrzenne to w dzisiejszych czasach fantastyczna alternatywa technologiczna dla klasycznych drukarek 2D wykorzystujących tonery. Dzięki nim możemy stworzyć wspaniałe modele, wymarzone projekty czy nawet protezy dla pacjentów, którzy w pewnych okolicznościach utracili tkanki twarde lub miękkie. Na przestrzeni ostatnich lat przemysł druku 3D bardzo rozwinął się i powstało wiele nowych metod, znacznie przewyższających klasyczną technologię FDM / FFF, która głównie jest kojarzona właśnie z drukiem 3D. Technologia FDM / FFF i jej następcy miały wiele zalet, jednak na ich popularności przeważyła jedna ogromna wada. Mianowicie wydruk modeli w tych technologiach można było przeprowadzać tylko i wyłącznie przy pomocy jednokolorowych filamentów lub termoplastów, otrzymując nudny, niewielki model w jednym kolorze.

Color Jet Printing

Na rozwiązanie tego problemu nie trzeba było czekać długo, ponieważ opracowana została technologia drukowania 3D nazywana Color Jet Printing. CJP polega na warstwowym spajaniu ze sobą kompozytu, który stworzony został na bazie gipsu, na podobieństwo klasycznych, kolorowych tonerów do wydruku 2D. Kompozyt dozowany jest przez ciekłe lepiszcze, a trzy dodatkowe głowice pizoelektryczne sprawiają, że w czasie drukowania skomplikowanych wydruków 3D nie jest wymagane stosowanie podpór. Dodatkowo głowice te wyposażone są w podstawowe barwy, takie jak Cyan, Magenta i Yellow, które umożliwiają stworzenie dowolnego koloru i wydruk w oryginalnych barwach modelu.

Zasada technologii CJP

Aby wydruk modelu 3D w technologii CJP udał się, maszyna fotopolimeryczna na stół roboczy wysypuje warstwę specjalnie przygotowanego wcześniej kompozytu gipsowego. Następnie w kierunku osi X przesuwa nad wysypaną warstwą głowicę pizoelektryczną, która natryskuje warstwę selektywnie lepiszczami i kolorowymi pigmentami CMY. Dzięki zastosowaniu takich natrysków wysypany wcześniej proszek spaja się ze sobą tworząc warstwę, a natryskiwane na siebie warstwy umożliwiają stworzenie modelu przestrzennego. Ostatecznie cały model zostaje chemicznie utwardzony i gotowy do użytkowania.

Przy współpracy z firmą 3D-up! oferującą spiekanie selektywne.