Dom drukowany technologią 3D – czy to ma sens?

house

Powstanie domu o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych w mniej niż dobę oraz przy dość niskich kosztach to niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Firmy zajmujące się ta branżą coraz częściej udowodniają, że wydrukowanie domu nie jest skomplikowane i ma coraz mniej ograniczeń, dzięki czemu wkrótce ten sposób będzie wykorzystywany na szerszą skalę.

Drukowanie domów staje się powszechne

Choć wydawać by się mogło, że metoda ta jest absurdalnie droga i niedostępna, to w rzeczywistości coraz więcej domów powstaje poprzez wykorzystanie technologii druku 3D. Najwięcej domów znajduje się w Stanach Zjednoczonych przede wszystkim dlatego, że tamtejsze prawo nie jest tak rygorystyczne w kwestii nieruchomości, jak w Polsce i innych krajach Europy. Wiele osób ma zupełnie błędną wizję na temat domów drukowanych – są małe, ciasne, kiepsko wyposażone i nie da się w nich żyć na dłuższą metę. Nie ma to jednak pokrycia z rzeczywistością, ponieważ w wielu państwach powstały nie tylko domy o dużej powierzchni, ale nawet wille, których metraż wynosi aż 1100 metrów kwadratowych. A jak wyglądają zwykłe drukowane domy? Najczęściej posiadają około 60 metrów kwadratowych powierzchni, mają podłączone wszystkie niezbędne media, zamontowane drzwi i okna, wyposażone w sprzęt niezbędny do normalnego funkcjonowania. Niektóre projekty niemal niczym nie różnią się od domów budowanych tradycyjnymi metodami.

house2

W jaki sposób powstaje drukowany dom?

Firmy zajmujące się drukowaniem domów wykorzystują w tym celu specjalne, ogromne drukarki, które ustawiane są na placu budowy przy pomocy dźwigu. Materiałem budowlanym w tym przypadku jest szybkoschnący cement. Drukarka specjalną dyszą nagłada cement warstwowo po wcześniej przygotowanym obrysie. Kiedy ukończy swoja pracę, do działań przystępuje ekipa składająca się z hydraulików i elektryków. Podłączaniu mediów towarzyszą także inne prace wykończeniowe, w tym montaż okien i drzwi. Na końcu wnętrze jest urządzane i wyposażane w armaturę, meble, oświetlenie oraz sprzęty AGD i RTV. Najczęściej powstające domy o metrażu około 60 metrów kwadratowych są gotowe do zamieszkania po około 24 godzinach. Jest to jednak możliwe przede wszystkim, dlatego że do działki doprowadzone są już wszystkie media. W innym wypadku załatwianie formalności z całą pewnością przedłuży proces.
Niektóre firmy stosują inną technikę druku 3D, mianowicie drukują po kolei każde pomieszczenie w fabryce, a następnie przewożą na plac budowy i tam łączą. Rozwiązanie to pozwala wydrukować o wiele większe budynki, jednak koszt inwestycji drastycznie wzrasta ze względu na transport, który dla tak dużych elementów nie jest tani. Dobrym rozwiązaniem jest również druk 3D metodą SLS.

house3

Jakie są zalety domów drukowanych?

Technologia druku 3D wykorzystywana dla budowania domów niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Największymi jest cena i czas. Według firm zajmujących się tą branżą oraz wykonywanych przez nie prezentacji wybudowanie domu o powierzchni 60 metrów kwadratowych kosztuje około 40 tysięcy złotych. Firmy te zaznaczają, że cały proces trwający obecni około doby ma się skrócić, a koszt wydrukowania domu zmaleć.