Druk 3D – koniec problemów z niedostępnością przedmiotów

3dprint

Każdemu przytrafiła się kiedyś sytuacja, że przez uszkodzenie drobnego elementu jakiegoś przedmiotu jego użyteczność zmalała do zera. Niestety bardziej złożone urządzenia są narażone na większe ryzyko awarii właśnie ze względu na mnogą ilość podzespołów, które mogą ulec uszkodzeniu. Część z takich podzespołów ma swoje gotowe zamienniki i wtedy naprawa uszkodzonego elementu nie stanowi większego problemu. Co jednak w sytuacji, kiedy zepsuje nam się coś co już dawno nie jest produkowane, i części do takiego przedmiotu są niedostępne? Lub gdy wyprodukowanie takiego podzespołu może okazać się nieopłacalne? Oczywiście czekają nas godziny spędzone przed ekranem monitora z włączonymi portalami ogłoszeniowymi gdzie będziemy szukać podobnego urządzenia albo używanej części. W wielu przypadkach istnieje jednak ryzyko, że nie znajdziemy tego czego potrzebujemy i co wtedy?

Wystarczy projekt, albo wymiary potrzebnej części by mieć ją u siebie

Na szczęście przyszło nam żyć w takich czasach, że nie musimy się przejmować niedostępnością wielu produktów. Nasi rodzice mieli pod tym względem o wiele gorzej. Chociaż w sytuacji kiedy coś nam się zepsuje, jakieś urządzenie jesteśmy w stanie szybko znaleźć inne, które będzie spełniało taką samą funkcję, to są przedmioty, które darzymy sentymentem, albo uszkodzeniu uległ taki element, który nie jest na tyle drogi aby opłacało się zmieniać stare urządzenie na nowe. Możemy wtedy skorzystać z technologii druku 3D metodą SLS. Obecnie przedsiębiorstw oferujących wydruki w formie 3D jest coraz więcej. Szczególnie dużo swoją działalność prowadzi w Internecie, i nie potrzeba fizycznej wizyty w salonie aby uzyskać to co jest nam potrzebne. Możemy przesłać projekt przedmiotu, którego wydruk potrzebujemy, a jeśli nie jesteśmy stworzyć samodzielnie takiego projektu możemy przesłać dokładny opis takiej rzeczy, a specjalista w zakresie projektowania przygotuje prospekt w odpowiednim programie. O wiele łatwiej jest kiedy posiadamy pierwowzór danej rzeczy, =gdyż wtedy można bezpośrednio pobrać wymiary i idealnie odwzorować go. Możemy także wykonać lustrzane odbicie różnych przedmiotów lub wykonać je z uwzględnieniem pewnych poprawek, które uwzględnią lepszą funkcjonalność.

Morze możliwości dzięki drukowi 3D

Tak naprawdę technologia druku 3D otwiera nam wiele drzwi w zakresie produkcji różnych przedmiotów. To co do tej pory wydawało się niedostępne staje się realne i możliwe do osiągnięcia. Wiele przedmiotów, które zostały już spisane na straty mogą dostać nowe życie, kiedy będziemy mogli wydrukować w technologii 3D części niezbędne do ich prawidłowej pracy. Chociaż ciężko jest podać jednoznaczne ceny za wykonanie danego projektu, i tak koszty takie wydają się być współmierne do wartości jakie dzięki nim możemy zyskać. Każdy projekt jest wyceniany indywidualnie ze względu na czas poświęcony na jego przygotowanie oraz na jakość materiału z jakiego został wykonany. Warto poszukać biura, które ma doświadczenie w tej branży aby cieszyć się nowym przedmiotem.