Drukowanie 3D

Drukowanie 3D staje się coraz bardziej popularne i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Usługi, które oferują nam drukarnie 3D oraz same maszyny do takiego druku stają się z każdym rokiem coraz tańsze oraz dostępne w większej ilości miejsc. 

Czym są wydruki 3d?

Jest to inaczej drukowanie przestrzenne. Polega ono na wytwarzaniu fizycznego produktu, nanosząc na siebie kolejne warstwy materiałów. Co wchodzi w skład tej nowatorskiej metody? Niezbędny jest program do obróbki modelu, trójwymiarowy model komputerowy, drukarka 3D oraz materiał, który posłuży nam do druku może to być żywica, proszek czy też plastikowa żyłka. 

Chcąc wydrukować fizyczny model nie musimy iść osobiście do drukarni, która oferuje takie usługi. Możemy wysłać plik z gotowym modelem a zostanie on nam dostarczony za pomocą kuriera. 

Czy możliwe jest drukowanie 3D w zaciszu twojego domu?

Tanieją nie tylko usługi ale też same maszyny do drukowania trójwymiarowego. Najtańsze modele dostępne są już za 900 zł. Drukarka taka jednak nie oferuje najwyższej jakości usług ale jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą poznać zasady tego druku oraz dopiero zaczynają swoją swoją przygodę z nim.

Co warto wiedzieć o tej nowoczesnej usłudze?

Zaletą druku 3d jest szybki czas wykonania modelu oraz coraz niższe koszty tej usługi. Znajduje on szczególne zastosowanie w przypadku tworzenia pojedynczych egzemplarzy danego modelu. Drukowanie 3d daje też możliwość personalizacji naszego wydruku, nawet jeśli jest to bardzo skomplikowana geometria. Nie jest to sprzęt do wykonywania wysokich nakładów.

Gdzie jest obecnie wykorzystywany druk 3d? Znajduje zastosowanie w produkcji prototypów części do maszyn w branżach lotniczych, motoryzacyjnych czy przemysłowych. Za jego pomocą wykonuje się też implanty. Uzyskuje się w ten sposób również części do samochodów klasyczny, których nie można już kupić. Znajdziemy też najnowsze informacje, że nawet renomowana marka Adidas planuje wykorzystać druk 3d do produkcji nowej kolekcji obuwia.