Filament do drukarki 3D — co to jest?

drukarka

W dzisiejszych czasach drukarki 3D zyskują na dużej popularności, dlatego ostatnie lata przyniosły poszerzenie się rynku niskobudżetowych urządzeń stosowanych do wydruku trójwymiarowych modeli. Aby jednak wydrukować taki model w technologii 3D potrzebny jest nam filament — czyli tworzywo termoplastyczne nawinięte na szpulę, które posiada określony kolor oraz średnicę. Stosując filament warto znać nie tylko metody jego wykorzystania, ale również to, jak przebiega proces jego wykonania.

Filament

W początkowej fazie filament nie jest jeszcze plastikową żyłką, ale granulatem ABS o przezroczystej barwie. Taki granulat zostaje wsypany do specjalistycznego miksera, w którym zostaje wymieszany z dowolnym barwnikiem proszkowym. Dodatkowo do miksera dodawane są surowce takie jak płyn drzewny lub uszlachetniacze, które gwarantują gotowemu produktowi cechy wytrzymałościowe oraz elastyczne. Otrzymana mieszanka po wyjęciu z miksera zostaje poddana procesowi suszenia wewnątrz pieca o temperaturze 80 stopni Celsjusza przez dwie godziny. Jest to naprawdę istotny krok, który musi zostać wykonany dokładnie, ponieważ granulat, który zostanie wysuszony w późniejszym użytkowaniu może zacinać się w drukarce i zapychać głowicę. Sprawdź drukowanie 3D

Kolejnym krokiem jest przetransportowanie wysuszonego granulatu do specjalistycznego ekstrudera, który przetapia granulat w temperaturze 250 stopni Celsjusza na cienką żyłkę, skąd trafia do kubłów z zimną wodą i zostaje ostudzona. Nazywane jest to procesem owalizacji filamentu i polega na studzeniu żyłki w warunkach laboratoryjnych utrzymując podobną temperaturę wody i głowicy ekstrudera. Ostatecznie taki filament zostaje nawinięty na szpulkę i jest gotowy do dalszej sprzedaży lub użytkowania.

Wielkość filamentu

Dzięki specyficznej metodzie ekstrudycji filamentu, żyłka może osiągać średnicę 1,75 / 2,85 / 3 mm. Aby jednak to się udało, w czasie produkcji ekstruder ustawiany jest na wyciskanie filamentu z odpowiednią prędkością. Im szybciej ekstruder będzie ekstrudował filament, tym mniejsza będzie jego średnica. Dodatkowo filament jest mierzony w sposób laserowy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu producent może wychwycić ewentualne błędy produkcyjne.

Produkcja filamentów w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu temperatur. Każdy odchyłek na danym procesie może spowodować, że filament będzie miał złą średnicę, nieodpowiedni kolor, zbyt małą długość lub będzie zbyt płynny. Każde odchylenie może powodować późniejsze problemy z wydrukiem trójwymiarowym, dlatego tak ważne jest, aby proces ten był kontrolowany, a każde odchylenie od normy naprawiane.